Utorak, 15. veljače 2021.
Gomolji neobične smeđe, žute ilI narančaste i ljubičaste boje izrazito slične krumpiru jedno su od najzdravijih čuda prirode. Radi se o batatu, odličnom izvoru vitamina C koji jača imunitet i sprečava nastanak bolesti. Uz to sadrži puno tiamina, mangana i kalija koji održavaju zdravlje živčanog i kardiovaskularnog sustava.
Batat ima dugu povijest. Smatra se da potječe iz Srednje Amerike, i jedna je od čovjeku najranije poznatih vrsta povrća, a našla je put i do hrvatskih stolova gdje ima sve veći broj poklonika.
Iako ga Amerikanci nazivaju slatkim krumpirom, nema puno sličnosti s našim domaćim krumpirom, budući da pripada sasvim drugoj porodici biljaka. Često ih povezuju zbog izgleda, načina pripreme i donekle teksture. Naime, krumpir pripada obitelji pomoćnica (Solanaceae), dok batat pripada porodici povrća slakova (Convolvulaceae). Batat je znatno slađi od krumpira, arome su mu tipično škrobaste, orašaste, slatke, i razlikuju se među pojedinim sortama.
Meso batata može biti od bijele preko žute do narančaste boje, a boja kore varira od bijele, žute, narančaste, crvene do ljubičaste. Ovisno o boji, različite vrste batata sadrže i različite udjele vrijednih fitokemikalija, od kojih se najčešće ističe beta karoten koji se u tijelu pretvara u vitamin A.
Za prehranu se mogu koristiti korijen i lišće, dobro uspijeva na području Hrvatske, a gastronomski je vrlo zanimljiva i svestrana namirnica, upotrebljiva od predjela do deserta. Jednako će se dobro uklopiti u jelovnik dojenčadi, djece, gurmana zrele dobi, kao i osoba starije dobi. Također, predstavlja izvrsnu namirnicu za osobe s posebnim prehrambenim i medicinskim potrebama. Primjerice, iako je slatkog okusa ima značajno niži glikemijski indeks od krumpira, što znači da ne povisuje značajno i naglo razinu šećera u krvi.
Stoga je pogodan za prehranu dijabetičara i svih osoba s lošom regulacijom glukoze. Osigurava dulji i stabilniji osjećaj sitosti što ga čini namirnicom pogodnom za sportaše i brojne druge osobe s pojačanim psihofizičkim naporima i modernim načinom života. Djeca ga brzo i rado prihvaćaju zbog izraženog slatkog okusa.
Batat se odlično slaže s bundevom, mrkvom, ali i mesom i mesnim prerađevinama. Uklopit će se u razna variva, guste juhe, može se peći, pirjati, pržiti ili pariti.
10 razloga zašto konzumirati batat:
Svježi batat u maloprodajnom dućanu Međimurski štacun možete kupiti kao dio cjelogodišnje ponude, a osim njega, zdravu dozu slatkoga osigurat će vam namaz od eko batata – Batatić s OPG-a Hranjec Magdalena.
Batat korišten za namaz uzgaja se na biodinamičkom imanju obitelji Hranjec, a namaz možete jesti samostalno, na kruhu, umiješanog u čašu jogurta, s palačinkama ili kao osvježavajući napitak.
Gospođa Dragica iz OPG-a Šarić, našeg lokalnog proizvođača batata, na degustaciju nam je donijela slastan kruh od ljubičastog batata zajedno s receptom za sve vas koji često pitate kako ga koristiti.
Za pripremu domaćeg kruha potrebni su nam samo pravi sastojci i malo truda:
Batat ogulite i kuhajte 15- 20 minuta, a potom zgnječite vilicom. U posudi pomiješajte brašna, šećer i kvasac i ostavite da se diže 10 minuta.
Zatim dodajte pire od batata i ulje, zamijesite i stavite u kalup za pečenje.
Po kruhu posipajte sjemenke po želji i ostavite da se diže oko ½ sata.
Pecite 30 minuta u pećnici zagrijanoj na 200 °C.
Pečeni kruh pokrijte vlažnom krpom da odmori.
Dobar tek!